hayleyyamira hayleyyamira
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

If 7 pencils cost $4.20, then 3 pencils costs
$0.60
$1.80
$12.60
$29.40

Respuesta :

gustavochavez2008 gustavochavez2008
  • 17-12-2021
The answer is $1.80 for three pencils
Answer Link
jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 17-12-2021

Answer:

b. $1.80

4.20 ÷7 =.60

Each pencil calls 60 cents 60 × 3 is 180 So 3 pencils cost $1.80

Answer Link

Otras preguntas

How does gasoline affect the economy? (I will give the brainliest answer)
How far can a giant tortoise travel going 0.17 mile in 4 hours
Who stopped the invasion of German East Africa
What was hitler's for germany?
At an appliance store, the price of a refrigerator is marked up 25% to $406.25. What was the price of the refrigerator before the markup?
An automatic car wash takes exactly 5 minutes to wash a car. on an average 10 cars per hour arrive at the car wash. suppose that 30 minutes before closing time,
Explain how John 1 shows God is eternal.
Does the distribution of bases in sea urchin dna and salmon dna follow chargaff's rules?
What is the name of Venezuela's most important theater?
convert 1.318181818181818 to a fraction