nelly1989 nelly1989
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

Carli paid $15 for 20 packs of gum. How much would it cost carli to buy 45 packs of gum ?

Respuesta :

sugraasanches13 sugraasanches13
  • 17-12-2021

Answer:

60

Step-by-step explanation:

in this case, what we need to do is find cost each of the gum. And then multiple it 45. which is number of packs of gum that Carli want to buy.

[tex]\frac{20}{15}*45=60[/tex]

Answer Link
raine0000 raine0000
  • 17-12-2021
$33.75

45 / 20 = 2.25, so should cost 2.25 times more

15$ x 2.25 = $33.75
Answer Link

Otras preguntas

the difference of two numbers is 13/24. if 11/12 of the reciprocal of one number is equal to 5/9 of the reciprocal of the other, what are the 2 numbers?
What is Bt Cotton. Explain its mode of action.
2. Anxiety, overexcitement, inability to focus, poor coordination, and shaking are common side effects of __________. - simulants - depressants - hallucinogen
stuck on this its super hard
Which literary device or technique is used in the given example below? "...overshadowed by the wall..."
HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Selenium, an element used in the manufacture of solar energy devices, forms an oxide that contains only one atom of selenium (SeOx) and is 37.8% oxygen by mass.
Please help I don’t understand
y = 4x + 5 ; y = x - 4
which linear inequality is represented by the graph