pinkiepiecake11
pinkiepiecake11 pinkiepiecake11
  • 18-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which bottle of water costs more per ounce: a 12
ounce bottle for $1.25 or a 16 ounce bottle for
$1.50?

I really need help with this!

Respuesta :

theoliviagracek
theoliviagracek theoliviagracek
  • 18-12-2021

Answer:

the second bottle

Step-by-step explanation:

To get the amount it costs per ounce, divide the amount of money by the number of ounces.

A water bottle that costs $1.25 for 12 ounces costs roughly 10 cents per ounce. A water bottle that costs about 9 cents per ounce.

therefore, the 16 ounce bottle is cheaper per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Jose has a solid green ball. Which color(s) of light does this ball reflect? A. blue and yellow B. green C. all colors except green D. white
What even was considered a short-term cause of world war 1
Which sequence of processes transports water from the atmosphere to the ocean and then back into a cloud? A) precipitation > condensation > transpiration
What title was given to James Madison for his work at the Constitutional Convention?
For each mile that Jason runs, Megan runs 1\4 mile farther.If Jason ran 6 miles, how far did Megan run
Describe how total resistance is determined for series and parallel circuits
How did Britain seek to correct its balance of trade with China?
Choose the transitional word that best fits this sentence. She tries to be patient __________ doesn’t always succeed. still and however but
the difference between representative money and fiat money is that?
Name two solutions for each inequality. A. n [tex] \geq [/tex] 3 11/16+ 4 1/2 B. k< 6 2/5 * 15