castillogildardo82
castillogildardo82 castillogildardo82
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

3. Grapes cost $1.75 per pound how much do 0.4 pounds of grapes cost?

3 Grapes cost 175 per pound how much do 04 pounds of grapes cost class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-01-2022

Answer:

  $0.70

Step-by-step explanation:

The cost is found by multiplying the cost per pound by the number of pounds:

  $1.75/lb × 0.4 lb = $0.70

0.4 pounds of grapes cost $0.70.

Answer Link

Otras preguntas

A 52.6 g sample of aluminum, which has a specific heat capacity of 0.897 J x g ^-1 x C^-1, is put into a calorimeter that contains 100.0 g of water. The tempera
Ang Alkansya ni boyet
Based on the result that you got for the three-year loan, using the internet, look for a car that fits your budget and provide an explanation of why you would c
What ne demek?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
The fifth-grade teacher sends a note home saying that your child rarely does his homework and is disruptive in class. Authoritarian parenting style Authoritat
Select the correct answer. Choose the system of inequalities that best matches the graph below.
Juan decides to move to the United States because he is a carpenter and there is not a high need in his country for those types of jobs. Social/Political /Econ
First step in revising your essay is to look at the?
Averi noted that in the previous year, of patients at the clinic where she works had - minute wait times, had - minute wait times, had - minute wait times, and
What role did propaganda play in these totalitarian states?