somosleyenda1722 somosleyenda1722
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

Peter bought a 8 lemons for six dollars each lemon was the same price what was the cost for one lemon?

Respuesta :

lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 18-01-2022

Answer:

the answer is 1.33

Step-by-step explanation:

8÷6= 1.33

so, each lemon individually costs 1.33

Answer Link

Otras preguntas

Could 4.1 cm, 8.4 cm, and 1.3 cm be the side lengths of a triangle? yes or no Please show work if possible! Thanks
A nurse is ordered to administer ampicillin 125 mg intramuscularly every 6 hours to a 10-kg child with a respiratory tract infection. the drug label reads, “the
What would the Security Council most likely be concerned with?
2nd derivative of x^2+4y^2=1
Romantic poetry does not regard nature as a subject to be enjoyed simply for its physical beauty. True False
A boat is 75 miles west and 60 miles north from the nearest port. What bearing should be taken to sail directly to port? S 39° E N 39° W N 51° W S 5
One of the biggest problems with telephone surveys is that A. the cost is higher than other methods. B. people often refuse to participate. C. they're
The front of an A-frame house is in the shape of a triangle. The height of the house is 20 feet. The area of the front of the A-frame is 600 ft.² Write and solv
Length of a car customary unit
What is 1.7 repeating expressed as a fraction in simplest form? A.87 B.137 C.259 D.169