yaritzacastillo559
yaritzacastillo559 yaritzacastillo559
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

The supermarket is having a sale on ice cream four containers of ice cream cost $6 what is the cost of three containers?

Respuesta :

abigaildalton27 abigaildalton27
  • 21-01-2022

Answer:

$4.5

Step-by-step explanation:

1. $6 divided by 4 containers

2. $1.5 per container* 3 number of containers. $4.5

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 5 greater than 3 times the width. The area of the rectangle is 22cm. Find the length and the width. (SHOW STEPS)
What is Athena's Weakness
explain how the rabbit depend on energy from the sun.
what does the phrase tampered with mean
For all pairs of real numbers M and V where M = 3V + 6, V = ?
compare area to perimeter
How did the division of Europe between Catholicism and Protestantism affect the distribution of religions in the new world?
How are tapirs adapted to the rainforest?
2x- 3y=9   5x+3y=12   How would i solve this? I dont understand this and i really need help with it!Also I have to graph the anwsers afterward on a graph, so i
what is called to pass into a solution; to reduce to liquid form