aaniyaha5
aaniyaha5 aaniyaha5
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

if two pizzas cost $10 how much do one pizza cost

Respuesta :

Nepalieducation
Nepalieducation Nepalieducation
  • 20-01-2022

Answer:

price of 2 pizza = $10  

prize of 1 pizza =$10/2  

price of 1 pizza =$5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

write a 2 page surreal story
61 Line m contains points (1, -3) and (2, 2). Which of the following pairs of points define a line parallel to line m? A. (0,0) and (-1, 1) B. (0,0) and (1,5) C
context of quote "Work consists of whatever a body is obliged to do, and. Play consists of whatever a body is not obliged to do." Mark Twain
If every person on Earth consumed as much water as the average American, how might this influence the global hydrologic cycle? Would impacts to local hydrologic
Julie is buying muffins and doughnuts for her soccer team. Each muffin, m, costs $1.50 and each doughnut, d, costs $1.00. Julie spends a total of $24.00 on muff
17. Phenytoin is used to treat A. seizures. B. meningitis. C. depression. D. stroke.
In the last several years, the Western part of the United States has faced severe drought conditions with a lack of rain in states such as New Mexico, Arizona,
ou are writing a short adventure story for your English class. In your story, two submarines need to arrive at a place in the middle of the Atlantic Ocean at th
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!! 30 POINTS!!!!!! The speed of a space shuttle orbiting the earth is 17,600 mph. The graph below shows the distance d (in tho
Need to know ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!