29ryan 29ryan
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

one yard of ribbon is 3 1/2 dollars. how much will i pay for 3 3/4 yards

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 20-01-2022

Answer:

ribbon cost = $3.50 / yard

3 3/4 yards cost = 3.50 * 3.75 which equals

$13.125 or $13.13 rounded

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me plz
radian measure of 30
In the winter, food is scarce in the tundra. Whimbrels are shorebirds that have nesting grounds in the Canadian tundra. Every spring, they can be seen along the
Social Darwinism helped to justify what
Divide 5 in a ratio of 1:2:3
A Scientist had a bottle that contains 56.6 mL of solution.She used 3.2 mL of the solution for an experiment.She poured half of the solution remaining in the bo
One potential theme of the novel may be _____. science is important and should be valued science is a waste of time and unprovable literature is the most import
the combined ages of jim, his father, and his grandfather equals 137. his grandfather is 70 years older than jim. and jim is 31 years younger than his father.
PLEASE HELP ASAP Which of the following is a true statement about instruction formats used in business documents? Diagrams are usually more appropriate than flo
Mr falcons pizza shop offers three sizes of pizza the small medium and large they have diameters of 8 inches 10 inches and 12 inches what is the area of each pi