zaniyahb123 zaniyahb123
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal?

Respuesta :

huzaifah1256 huzaifah1256
  • 20-01-2022

Answer:

The 3-liter is a better deal.

You will get each liter for $1.05 for the 3-liter while you are paying $1.06 for the 2-liter.

Answer Link

Otras preguntas

how to solve -2x+y =-10
What does the italian sentence "chi la fa l'aspetti" mean?
What is five and five eighths minus two and six sevenths minus five eighths?
(NEED HELP A.S.A.P 15 PTS)Scientists believe there is a link between ambient temperature and damage to a head gasket on a car. They perform a study recording da
Why is the french and indian war called the 7 year war?
Write each percent as a fraction and as a decimal 37%
Find the complement of an angle whose measure is 54 degrees.
Why were the first civilitations near river-valleys.?
Carmens painting wins second prize in the contest. The painting that wins first prize has an area that is 3.2 times smaller than the greatest area the rules all
Entrepreneurship has become the new way of doing business in our world. With economies in decline and organizations downsizing and the lack of opportunities tha