moneymarlo2676 moneymarlo2676
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 12 ounce can of corn for $0.89 or a 20 ounce can for $1.52 which is better to buy?

Respuesta :

1805830
1805830 1805830
  • 20-01-2022

Answer:

20 ounce is better buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a transverse wave that requires a medium to move?
According to cell theory,which describes cells?
Healthy weight management over the human life span:(Points : 2) depends on the number of dieting programs tried. depends on finding the right diet pill to take.
Find the adjectives (прилогательный) in the text. Change them.
Which three nations interacted throughout their history, mixing cultures. Japan Indonesia Philippines Singapore Korea China
How did the ancient greeks change the ways in which people dealt with legal issues?
Which statement about the British colonial Policy of mercantilism is most accurate
25 points if correct. elation : to carry :: a. exhilarated : to stretch b. contrite : to bend c. coherent : to place d. exonerated : out of
5 17/16 as a improper fraction
Which country issued loans to Germany after World War I to help minimize the hyperinflation caused, in part, by the unreasonable war reparations demanded in the