anna8422 anna8422
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

12 cupcakes cost $16.79 what is the unit price

Respuesta :

BashfulMercury
BashfulMercury BashfulMercury
  • 20-01-2022

Answer:

The unit price is $1.3991 or $1.40 when rounded

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you divide the price by the amount of cupcakes. This would be set up as $16.79÷12

Answer Link

Otras preguntas

I need 3 examples of role of ATP in the human body.
A survey was taken of a random sampling of residents of New York City and Los Angeles to compare how many of them own a car. Which statement about the two-way f
The process through which professional scientist evaluate the quality research is called
What is the value of the fourth term in a geometric sequence for which a1 = 30 and r = 1/2?.
Drew currently walks two miles every day after school but wants to take his workout to the next level. Which of these changes would you suggest he make to his r
Which expression is equivalent to 9(w+8)
Which composer both maintained and disrupted the balance of the Classical style?
What is the first thing to focus on when creating a workout plan is
Which expression represents the percent by mass of nitrogen in NH4NO3?
The diagram shows quadrilateral MNPQ. What is the length of line segment MQ? 8 units 10 units 11 units 15 units