s9169908 s9169908
  • 21-01-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, potatoes cost $1.15 per pound. Imagine you bought $3.45 worth of potatoes. How many pounds of potatoes did you buy? Explain a strategy you could use to solve this problem.

Respuesta :

sharmaine223 sharmaine223
  • 21-01-2022
You bought 3 potatoes

3.45/1.15
= 3

To check:
3.45/3
=1.15

Hope this helps!! :))
Answer Link

Otras preguntas

what is -2.9x=-11.31 ???
For the cube, x represents a positive whole number. Find the value of x such that the volume of the cube and 6 times the area of one of its faces have the same
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour. This is unit rates. Please explain your answer.
how does in vitro fertilization work
Raul has 56 bouncy balls. He puts three times as many balls into red bags as he puts into green gift bags. If he puts the same number of balls into each bag,how
104 km=_ m? 480cm=_ m? 5.6kg=_ g? 8mm=_ cm?
name the subset of real number 13
what number raised to both the first power and the second power equal 1
when i double me number and add ten.i get my number plus nine
what is 392 rounded to nearest ten