Seudónimo Seudónimo
  • 18-01-2017
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound

Respuesta :

kaley1010 kaley1010
  • 18-01-2017
$0.85
38.25/45= .85
TO CHECK
.85 times 45 equals 38.25
Answer Link
karly1234 karly1234
  • 18-01-2017
it would be 0.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

George Washington tried but failed to convince Americans to avoid
Multiply: (-12/25) (-10/16)
When and how did we find out that the world is not flat?
An angle whose sides make a line is call an
what is the answer?
During the Constitutional Convention, who pushed for a strong republic but didn't want to model the American system after the British system?
Solve the following multiplication and division problems. a. 10 yd. × 3 yd. b. 15 ft. × 18 ft. c. 13 yd. 2 ft. 6 in. × 15 d. 198 sq. yd. 8 sq. ft. × 7
What is the average for the following set of measurements? 3.1mL,2.7mL,4.6mL,1.9mL,8.7mL a.4.2mL b.21mL c.8.7mL d.3.5mL
Which statement is an example of finding common ground when addressing a counterclaim? A. While the opposition's claim is true that animal testing harms anima
helpppppp i don’t understand