braylaiser
braylaiser braylaiser
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.65 for 11 ounces. Brand Y costs 2cents morw per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Respuesta :

9mikeh9 9mikeh9
  • 17-02-2022

Answer:

$2.55

Step-by-step explanation:

1.65÷11=0.15

0.17×15=2.55

Answer Link

Otras preguntas

please help me answer
Some birds look for food near cattle and other livestock. The movement of the cattle churns up the ground, making insects available to the birds. The cattle app
Which type of local government is expressed in this map of Georgia?
which ahows the graph of the solution set of 6x+4y<12​
Choose the correct classification of 3x4 − 9x3 − 3x2 + 6. 5th degree polynomial 4th degree polynomial 9th degree polynomial 24th degree polynomial
Which graph represents an even function?​
Which of the following could affect the human population? A hurricane makes landfall on an uninhabited island. A deadly virus emerges that can pass from human t
Determine the relationship of AB and CD given the following points
Which muscle is responsible for inhalation ?
What event ensured England safe passage to colonize North America?A) Many Englishmen desired more religious freedom than the king allowed.B) England's governmen