Beta Company bought 80 units of inventory for $12 each and 20 units of inventory for $12.50 each. It sold 90 units for $25 each. Beta's weighted average cost is ______.

Respuesta :

Answer: 12.10

Explanation: weighted average=((80*$12)+(20*$12.50))/100