kimberlyalcocer kimberlyalcocer
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $8.58. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

emavoen
emavoen emavoen
  • 17-02-2022
$114.4

1 pint = 8.58/3 = 2.86
40 pints = 2.86 x 40 = 114.4
Answer Link

Otras preguntas

4 Muffins on each plate. There are 0 plates of lemon muffins. How many lemon muffins are there?a:4b:2c:1d:0
what is 4 7/8 in decimal form
Shelly spent 17 min washing the dishes and 38 min for cleaning her room.explain how you can mental math to find how long Shelly spent on the two tasks
Kevin made 36 passes. mark made 2\9 as manynpaases as Kevin. how many passes did mark make?
24 tens equals what?
There are 36 students in Mrs. Keaton's sixth grade class.   If 5/12 of her students are girls, how many girls are in the class?
How does the concept of challenges connect to the concept of heroism ?
Write the sum of the numbers as the product of their gcf and another sum Problem: 30+54
Kara partitions 16 dimes into equal groups in 3 different ways.  She puts more than1 dime in each group.  She makes 2 or more groups for each way.  Describe the
Six friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $61.56. How much does each person owe? A. $21.31 B. $10.26 C.$10 D. $8.79