contestada

7 Regular bananas cost $0.20 each at the supermarket.
Organic bananas cost $0.30 each. If you have $3.00,
how many more regular bananas than organic
bananas can you buy?
Show your work

Respuesta :

.20x5=$1. 35 bananas for $1 so 105 bananas for $3
3/.30=10. 10x7=70
So you can by 35 more regular bananas than organic