Seudónimo Seudónimo
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

A store had pears on sale for $1.50 a pound. Roberta spent $11.25. on pears. How many pounds did she buy?

(show ur work)

Respuesta :

friedmank85oya55o
friedmank85oya55o friedmank85oya55o
  • 18-02-2022
11.25/1.50=7.5. So she bough 7.5 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Combine like terms to simplify the expression: 9 + 3b − 1 + 7b − 2 = ______ 9 − 10b 6 + 10b 8 + 10b 16b 9 + 10b
Please experts answer my questions ASAP! Thank you in advance, and remember to wash your hands with antibacterial soap for 1 minute.
When removing the balance shaft assembly: Technician A inspects the bearings for unusual wear or damage. Technician B smoothens a damaged camshaft or balance sh
Please answer ASAP! Due today, thank you in advance and remember to wash your hands with antibacterial soap for 1 minute.
Can you please answer this question it’s easy points!!!
(40 points) _______________ provide nine calories for every gram consumed. O Simple carbohydrates O Complex carbohydrates O proteins O Fats
Alicia has a garden in the shape of a parallelogram shown what is the area of her garden 72 feet 75‘92‘
After a 25-year. 95% of the ecosystem was covered by melaleuca. What would be the likely impact of this on wildlife population?
A jar contains six blue marbles and five red marbles. Suppose you choose a marble at​ random, and do not replace it. Then you choose a second marble. Find the p
I need help with the whole thing, thanks