ssto096 ssto096
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

1/3 pound of chocolate cost $12

Respuesta :

qazijnwsxuhb qazijnwsxuhb
  • 18-02-2022

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Create a ratio of pound to chocolate

1/3 : 12

Multiply both sides by 3

1 : 36

1 pound of chocolate costs 36 dollars

Hope this helps :)
Have a nice day!

Answer Link
sgandjui
sgandjui sgandjui
  • 18-02-2022

Answer:

36

Step-by-step explanation:

one pound cost 36 because 12x3 is 36

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE!!!! THE PERSON THAT HELPS ME MOST GETS BRAINLIEST!!!!
Get the product using FOIL method: (x+2)(x+3)
What do participants do during a special brunch held in honor of Zora Neale Hurston during a festival in Eatonville?
list 2 ways that relationships can be good for you​
What is the y intercept of the standard form of the linear equation 2y + 4x = 8
HELP!!Jake rewrites the expression 36x4−1 as a difference of squares so he can factor it. Which answer choice shows how Jake could rewrite the expression? Quest
Every human body has an uncountable number of this basic unit of a muscle known as.
Utilisez des expression négatives (ne.. jamais, nulls part, pas encore, personne, rien)
Mai got a prepaid debit card with 30 on it. For her first purchase with the card, she bought some bulk ribbon at a craft store. The price of the ribbon was 23
Which word phrase describes the algebraic expression x - 16. 5? 16. 5 decreased by x x less 16. 5 x more than 16. 5 16. 5 minus x.