milaykae9
milaykae9 milaykae9
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

emily bought 4 pounds of grapes for $20 .find the unit price A)$5 B)15 c)1 D)20​

Respuesta :

nicky2025
nicky2025 nicky2025
  • 18-02-2022

Answer:

(a)5

Step-by-step explanation:

$20 ÷4 pounds of grapes = $5

Answer Link

Otras preguntas

What industry began in the 1930?
Write three ratios equivalent to the given ratio.include the simplest form if not given.circle the simplest form.10/12
Weathered debris is a result of A.) frost wedging B.) oxidation C.) rainfall D.) wind erosion
what could have influenced the location of Mexico City?
In addition to the facts in the diagram, which statement do you need to prove that the two triangles are congruent?
Is 52% greater or less than 12/25 ?
Lesson 14 problem sets
after the civil war slavery came to an end in the south and where else?
what do the y-intercept and the slope mean in the context of the example proplem
an object that weighs 1 pound on earth weighs 1.19 pounds on neptune suppose a dog weighs 9 pounds on earth how much would the same dog weigh on neptune?