danimc101 danimc101
  • 21-02-2022
  • Mathematics
contestada

If a grocery mix 3 pounds of candy cost $1.07 per pound and 5 pounds of candy cost a $.90 per pound what should be the price of the mixture per pound

Respuesta :

omusabb omusabb
  • 21-02-2022

Answer:   mix 3 pounds of candy cost $1.07 per pound and 5 pounds of candy cost a $.90 per pound and u will find out

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An inclined plane is 5.00 m long and 3.00 m high. What is the ideal mechanical advantage of this machine?
Can you help me check some science questions 1. What is true for two pieces of iron at the same temperature?----------> a. The average kinetic energy of th
What is the importance of the 19th Amendment to the Constitution? A. It allows people more than 19 years old to vote. B. It declares that people of all races
What is the value of the expression 6m33 when m equals 7 ?
how to find the area
Mutations within a DNA sequence are
Deltas are built up by a. deposition. b. leaching. c. abrasion. d. erosion.
is 3/5 equivalent to 0.35
A cancer in which the cells become gelatinous is called
Folktales are stories that are passed from generation to generation and usually A. teach a moral lesson. B. have a surprise ending. C. describe a phenomenon. D.