edenkendrick
edenkendrick edenkendrick
  • 16-03-2022
  • Mathematics
contestada

please help me on this

please help me on this class=

Respuesta :

Hazel0724 Hazel0724
  • 16-03-2022
So if 5 rides cost 13.50 then we divide to find the cost of one which would be 2.70 for one ride. So u do 2.70 x 7 = 18.90 and 2.70 x 10 is 27$.
So for 7 rides it would be 18.90$ and for 10 rides it is 27$

11. We do the same thing again 2.70 x 12 = 32.40$

So c is $32.40 and that would be 12 rides
Answer Link

Otras preguntas

Control of the contents of a PCR falls within the...A. Responsibility of medical controlB. State in which the EMS system is locatedC. Health insurance portabili
Describe Beowulf's arrival to the land of the Danes. How did he arrive and why did he come?
which term best describes a mathematical statement of the from shown below? if A, then B.A.) Conditional statement B.) Conjecture C.) ProofD.) Deductive stateme
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! I need help please!!!! 1) State the parts of the cell theory. 2) List the level of organization within a multicellular org
Which chemical reaction absorbed energy
Describe some tests you might perform to prove if an unknown solid material is either a element or compound.
Completa la frase según la lectura. Complete the sentence according to the reading. You may copy and paste the accented and special characters from this list if
What is 3,493 divided by 37? Please include it’s remainder, too;
You need to convert the recipe measure of 2 quarts to both pints and fluid ounces so you enlist the help
D=c-s/n solve for c