aaliyahhhhhhzzz aaliyahhhhhhzzz
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

George visats a store to buy 2 flash drives. They are priced at $28 each How much
does he need to spend on his purchase?

Respuesta :

lattemochamacchiato
lattemochamacchiato lattemochamacchiato
  • 17-03-2022

Answer:

$56 dollars

Step-by-step explanation:

If the flash drives are $28 each, then buying two flash drives will cost 2 * 28 = 56 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

Run a mile. is this a sentence or fragment
A student athlete runs 3 1/3 miles in 30 minutes. A professional runner can run 1 1/4 times as far in 30 minutes. How far can the professional runner run in 30
A machine packs boxes at a constant rate of 2/3 of a box every 1/2 minute. Which is the number of boxers per minute that the machine packs? a. 1/3 b. 3/4 c. 1 1
Why and how can you prevent blood pooling
those goods whose quantity demanded increases as income goes up are called wealthy goods inferior goods rich people goods superior goods
If it takes 13 hours for 12 birds to eat all the seeds in a bird feeder, how many hours will it take 5 birds to eat all the seeds?
area of surface of rectangular prism formula
What is the value of x? Here is the picture.
the center of the daisy Which is the correct way to rewrite this phrase? the daisy’s center the daisys’ center the daisies center
Prices effectively act as signals to producers and consumers in all of the following instances EXCEPT: A. regulating government interaction B. helping people ma