gracehuanggh3006
gracehuanggh3006 gracehuanggh3006
  • 17-04-2022
  • Mathematics
contestada

Q: Ribbon cost $1.44 for 3 m.
(1) What is the cost per meter?
(2) How much would 5 m of ribbon cost?
(3) How much ribbon could you buy for $12?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 17-04-2022

Answer:

  1. 1.44 divided by 3m will give $0.48/
  2. 5 times 0.48 gives 2.4
  3. 12 times three divided by 1.44 gives$.25
Answer Link

Otras preguntas

write the equation of the line through the points (2,4)(-3,-1). write answer in a point slope form
If 90 feet of wire weighs 18 pounds, what will 110 feet of the same type of wire weigh
What document inspired the soil sees to fight harder because it included rights for all Americans
10 POINTS!!!! Please help
ven though it was not specifically mentioned in the Monroe Doctrine, which country did the Monroe administration also have concerns over because of their intere
Compare 4 x 10^6 and 2 x 10^7. A) 2 x 10^7 is 7 times larger than 4 x 10^6 B) 2 x 10^7 is 6 times larger than 4 x 10^6 C) 2 x 10^7 is 5 times larger than 4 x
select the country that gained its independence from portugal
explain the difference between a summary and a response to literature essay
Explain the reasons why president Wilson wants to get the u.s. into the war.
Sam spade es más famoso de ña pelicula The Maltese Falcon