mzoom947 mzoom947
  • 19-04-2022
  • Mathematics
contestada

Help does this even make sense

Help does this even make sense class=

Respuesta :

jynanana jynanana
  • 19-04-2022

Answer:

You can set two simultaneous equations and solve it

Let the cost of a plate be x, and the cost of a cup be y.

5x + 4y = 19.6 --- 1

6x + 5y = 23.8 --- 2

25x + 20y = 98 --- 3

24x + 20y = 95.2 --- 4

3 - 4 : x = 2.8

Sub x = 2.8 into 1

5(2.8) + 4y = 19.6

4y = 5.6

y = 1.4

so 1 plate costs 2.8 dollars and 1 cup costs 1.4 dollars

hope this helps!!! please mark brainliest!!!!

Answer Link

Otras preguntas

How do bones provide a structure for muscles to move?
which monarch was forced to sign the petition of right
Find the area of the following shape:
During the 1800 and 1900 migrants to the United States
Which sentence has a grammatical error? Question 9 options: Everyone who wants to succeed in life needs to manage his or her money. When e-mail goes down, ever
novels such as the sun also rises and the great Gatsby most clearly reflect what literary theme?
during world war 2 women and minorities made economic gains mainly because
What volume of a 0.540 m naoh solution contains 15.5 g of naoh?
please helpjust a little paragraph
The ________ carry (carries) oxygen-rich blood between the lungs and heart. the ________ carry (carries) oxygen-rich blood between the lungs and heart. bronchia