A manufacturing company has units to produce of 940 units for the month. Each unit requires 3.5 hours of labor to produce. The cost of direct labor is $15 per hour. The total cost of direct labor for the month will be $

Respuesta :

Answer:$49,350

Explanation:

The total cost of direct labor for the month will be:= 940 units × 3.5 × $15= $49,350