kxtelynnn
kxtelynnn kxtelynnn
  • 18-06-2022
  • Mathematics
contestada

42 kg of tomatoes costs $252. how many kilograms of tomatoes can you get with $126

Respuesta :

hato3dx hato3dx
  • 18-06-2022

Answer:

21 Kg of tomatoes

Step-by-step explanation:

$252 / 42 kg = $6 per kg

$126 / $6 = 21 Kg

Answer Link
suspho9
suspho9 suspho9
  • 18-06-2022

Answer:

21 Kg

Step-by-step explanation:

42 kg of tomatoes costs $252. how many kilograms of tomatoes can you get with $126

we can solve with an equation

42 : 252 = x : 126

x = 42 * 126 : 252

x = 5292 : 252

x = 21

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following groups is a community? O A. All of the white-tailed deer living in a forest ecosystem B. All of the living and nonliving things that inte
pleasssssseeeeeeeeeeeeeeeeeeee
What is the definition of Aperture
Name all the Tudor Monarchs.Will Mark Brainliest!!​
Rick deposited $2,800 into an account 10 years ago for an emergency fund. Today, that account is worth $3,980. What annual rate of return did Rick earn on this
Which scenarios describe prescription drug abuse? Check all that apply.
evaluate √ 9.6230 * 2.340 / 5.3 10 * 3.721​
The following table shows the possible meal combinations when choosing an entrée and a side dish at Marty's Diner. Side Dish Entrée burger with salad burger wit
Dinah is using an I.D.E to write, modify, and save code. Which tool should she use?A. a source code editorB. a build automation toolC. a compilerD. a debug.ger​
John D. Rockefeller’s business in the 1860s was transporting petroleum products.Why did John D. Rockefeller create a barrel-making factory at the same time? A.H