mohamedabdelwahed248 mohamedabdelwahed248
  • 20-06-2022
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bucket of paint costs $108.60. What is the price per quart?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 20-06-2022

Answer:

9.05

Step-by-step explanation:

make gallons into quarts

quar prefix in many languages means 4

1 gallon is 4 quarts

3 gallons is 4 times 3 -> 12 quarts

just by seeing 108 and 12 the answer will be around 9

108.90 ÷ 12 = 9.05

Answer Link
c8nhq5t74n
c8nhq5t74n c8nhq5t74n
  • 20-06-2022
9.05 because that’s the answer
Answer Link

Otras preguntas

define judicial review
solve for y: 3/4(5x-y)<3
Identify a food chain that consists only of a producer a primary consumer and a secondary consumer.
Make labeled diagrams of badminton court and badminton racket.
Factor the expression.2x2 + x - 15
what part of speech ,inference ,and the definition of the word abominable ?
a car travels 172 miles using 7 gallons of gas how far can the car travel using 42 gallons of gas?
predict how two differenet herbivores can share the same plant resource
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9
Solve for x : 2x^2+4x-16=0