dooodbrittnaay5541 dooodbrittnaay5541
  • 19-07-2022
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. what is the price per dozen?

Respuesta :

Finbar
Finbar Finbar
  • 29-07-2022

Answer:

$13.20

Step-by-step explanation:

A dozen consists of 12 items. If you have 3 you must multiply the current amount by 4 to get 12. Therefore you must also multiply the price by 4.

3.30*4=13.20

Answer Link

Otras preguntas

Which vacuole in the amoeba above is responsible for the regulation the water balance?
what events do the lliad and the odyssey tell about\
The high temperature in a Northern City was -6 Today. The high in a Caribbean city today was +99. How much warmer was it in the Caribbean than the Northern City
High blood pressure is a physical response to stress. Please select the best answer from the choices provided. T F
Old growth forests are full of sick, diseased, and decadent trees. True or False
What themes did Washington Irving, James fenimore Cooper, and Catharine Maria Sedgwick write about, and what does their work say about american culture at the t
what weapon does Mr. Hyde use to murder Sir Danvers Carew? a. a cane b. a knife c. a rope d. a gun
The __________ is the innermost region of the brain.
What is the volume of the right prism?
what is one ninth times six