kaiyaallen0
kaiyaallen0 kaiyaallen0
  • 16-08-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington bought 13,8 gallons of gas for $39.61, What was
The price of gas per gallon

Respuesta :

seokjinnie777
seokjinnie777 seokjinnie777
  • 16-08-2022

Answer:

$2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Step-by-step explanation:

13.8 gallons costs $39.61. To find the price per gallon, divide 39.61 by 13.8. 39.61 / 13.8 ≈ $2.87/gallon (rounded to the nearest hundredth)

Answer Link

Otras preguntas

The job of the ____ is to match the wishes of the id with their counterparts in the physical environment.
What were the barriers to Southern transportation
An expression must have a monomial of degree 2 or higher to be a polynomial. A. True B. False
For Billy’s birthday party his mother has baked 80 cookies. 40 cookies contain vanilla and 45 contains nuts, and 15 contain both. One of Billy’s friends, Jim, i
Instructions:Select the correct answer. Which point of view is used in the following passage? I knocked on Mrs. Windermere's door and immediately regretted it.
Which of the following inequalities represents the statement, "A number, x, decreased by 13 is less than or equal to 39"?
Can someone help me find the original price
Natural selection can lead to the formation of a new species which is called a. fitness b. mutations c. selection d. speciation
Can I get some help please?
This element is in the same family as lead, has fewer protons than krypton, and more protons than iron.