sweetdreams1229 sweetdreams1229
  • 18-08-2022
  • Mathematics
contestada

Ten yards of a particular kind of wire cost $15.30. What is the cost of the wire per
foot?
O $5.10 per foot
o $4.59 per foot
O $1.53 per foot
O $0.51 per foot

Respuesta :

sewahhuston
sewahhuston sewahhuston
  • 23-08-2022

Answer:

$0.51 per foot

Step-by-step explanation:

cost/yards=15.30/10=1.53 per yard.

3 yards in a foot

1.53/3=.51 per foot

Answer Link

Otras preguntas

Billy has 1 gallon of paint. He is going to pour it into a paint tray that measures 10 inches wide, 14 inches long, and 4 cm deep. (1 gallon = 231 in3, 1 inch
Which of the quadratic functions has a graph that opens downward? Check All that apply A. Y=5/2X-3X^2 B. Y=-(2X^2-1) C. Y=3/2X^2-3X+15 D. Y=3X^2-X-1
In the debate over the Thirteenth Amendment, Democrats in Congress
An object with a potential energy of 200 joules is dropped from a height of 2.00 meters. what is its kinetic energy when it reaches the ground?
Which basic economic question determines how a society will produce goods and services?
1 4 6 60 7 9 10TIME REMAIN41:42For a snack, Sameer ate a plum with 32 calories and several strawberries with 4 calories each. If the total number ofcalories in
For an endothermic reaction, how will the value for keq change when the temperature is increased?
Yttrium will react with oxygen in which of the following formulas?
What was Upton Sinclair’s main purpose in writing The Jungle?
Study the following reaction carefully. What classification should this reaction have? 2Al + 3NiBr2 2AlBr3 + 3Ni