jazzy3544 jazzy3544
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

10. Alice bought 2.3
pounds of apples for $2.99
per pound. How much did
she spend on apples?

Respuesta :

rtnemetz rtnemetz
  • 19-09-2022
2.3 x 2.99 = 6.877 so rounded to $6.88
Answer Link

Otras preguntas

0.0000158mi (number of miles in an inch)
Which STD is caused by a small bacterium called a spirochete that attacks many parts of the body? A. Genital herpes B. HIV C. Chlamydia D. Syphilis
This year the hawks won 20 games. Last year the hawks won 16 games. What is the percent increse in the number of games the hawks won from last year to this year
How many containers would I need ?????
9.which of the following ordered pairs is a solution of the given system of linear equations answer choices and question are in picture thank you so much!
Which of the following factors contributes to South Asia's environmental challenges? A. pollution from motor vehicle exhaust B. ash from volcanic explosion
If the regular price of an item is X dollars, what is the discount price in dollars?
Use Newton's 1st law of motion to explain why air bags in cars are important during head on collisions
A group of students is counting the number of plastic bags placed in a landfill during a single day. What are the students doing?
Write 2 out of the 5 reasons that Societies create art.