On a shopping trip, Jeffery buys 3 sweaters and 5 pairs of jeans for $160. Eric also purchases 6 sweaters and two pairs of jeans for the same price. What is the difference in price of a sweater and one pair of jeans?

On a shopping trip Jeffery buys 3 sweaters and 5 pairs of jeans for 160 Eric also purchases 6 sweaters and two pairs of jeans for the same price What is the dif class=