wjmcgee wjmcgee
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of plastic wrap costs $4.41. What is the price per yard?

Respuesta :

murphyart04
murphyart04 murphyart04
  • 19-09-2022

Answer:

$1.47 per yard

Step-by-step explanation:

3 feet = 1 yard

9 feet = 3 yards

set up a proportion

[tex]\frac{3}{4.41} = \frac{1}{x}[/tex]

cross multiply; 3x = 4.41 * 1

3x = 4.41

divide both sides by 3

x = 1.47

$1.47 per yard

Answer Link

Otras preguntas

A colony of 10 bacteria doubles in size every 7 minutes. What will the population be 21 minutes from now?
The Whiskey Rebellion was the result of Question 41 options: western resistance to a tax on whiskey. Washington’s refusal to accept alcohol as a form of trade.
What is 23.5 grams of H2SO4 molecules to moles? Show work please!
Japan Tsunami some Interesting facts
(3 * 2.50 + 8 * 1.25)d (use distributive property)
Plllzzz help Define and give an example of each term: Compare (1.01) Definition: Example: Contrast (1.01) Definition: Example: Category (1.01) Definition: Examp
how to find the independent and dependent variable from the equation y=5x-3
Why is it important to live in the present?
Problem ID: PRABKC7M Each year, roughly 106 computer programmers each make about $105. How much money is this all together? Express your answer both as a power
Hi, can someone please help me with my Sociology assessment? I have to evaluate the view that population change in the UK since 1900 has been the result of eco