Kayden105
Kayden105 Kayden105
  • 17-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mrs. Anderson bought $17.01 worth of ribs (r) and chicken (c). Ribs cost $1.89 per pound and chicken costs $0.90 per pound.

Write the equation that would represent this situation.

Pls hurry‼️‼️

Respuesta :

Otras preguntas

Which organ system includes the esophagus, pancreas, and large intestine?
Which group of measurements contains only metric units
A 16 kg bag of watermelon for $8 per kg
Meat is not a good source of protein because it does not provide the body with all the essential amino acids. a. True b. False
A cube has a width of 8 ft. What is the surface area of the cube?
How do you graph 7x-3y=21
Which of these sentences using eating as a participle? A. I enjoy eating foods that I have prepared myself. B. My eating habits are a lot healthier than they
You can buy 3 sandwiches for 4:$4.95 or 4 sandwiches for $6.72.Which is a better buy?
According to cell theory,which describes cells?
How did the introduction of the horse to North America by the Spanish change the lives of Native Americans? A. Pacific Northwest Indians could hunt buffalo mo