Seudónimo Seudónimo
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

A 16 kg bag of watermelon for $8 per kg

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-12-2015
To solve this all we need to do is multiply. 

Since 1 kg is for $8, then we will multiply to see how much 16 kg would be for.

16 × 8 = 128

So, 16 kg is for $128. 

Hope I helped ya!!!!
Answer Link

Otras preguntas

Irrational numbers are _____ integers
what is 5/10 in decimal
Why are there more herbivores than carnivorous in a typical ecosystem?
which can adapt to changes? (a) alleles (b) populations (c) offspring (d) individuals
Solve for x. Express the answer in simplest form.
Each tray has 5 colors. one of the colors is purple. what fraction of the colors in 20 trays is purple?
Write metaphors or similes that reflects how u act, even if it is not true.
Why was the period between 460 and 429 BCE known as the "Golden Age" of Athens? A Athens had conquered all of its neighbors and was now very rich B Coins and we
which can adapt to changes? (a) alleles (b) populations (c) offspring (d) individuals
what is the major functions of leaves?