aitanafresh3000
aitanafresh3000 aitanafresh3000
  • 22-02-2015
  • Mathematics
contestada

If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?

Respuesta :

mimiisawesome5
mimiisawesome5 mimiisawesome5
  • 22-02-2015
The correct answer would be: 24 apples. 
6 apples would cost = $12
9 apples would cost = $18

Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 25-02-2015
so 3 apples=6 dollars
therefor if we divide both sides by 3
1 apple=2 dollares

so therfor for every 1 apple, you pay 2 dollars

so if 12 apples
12 times 2=24
24 dollars

anonther way is
3 apples=6 dollars
6 apples=12 dollars
9 apples= 18 dollars
12 apples= 24 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Bonjour je ne comprend pas un exercice de math ,merci d'avance On veut montrer que : si G est le centre de gravité de ABC alors GA GB GC=0 Soit D le symétrique
Identify whether no, one or infinitely many solutions exist for each equation. If a solution exists, determine the value.
How would you increase the magnetic potential energy within the following system?
1.4 x 10^5 km - 4.9 × 10^1 km
had you have your dinner? (is this sentence is correct or not?please tell me ​
how geographical knowledge help us to understand basic features of earth
Confidence interval question AS level
Hello i need help for my homework thank you
A radiator is made using 5.4 kg of iron. It is then filled with 7.3 kg of water. Calculate its heat capacity, that is the heat required to raise the temperature
The recipe serves six people. Find the serving size per person. The serving is 24