Seudónimo Seudónimo
  • 17-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-03-2017
To find the unit rate you would need to find the cost per ounce of potato chips. To find this you would simply divide. $3.80/20 = .19

So the unit rate in your question is $0.19 

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between muscular strength and muscular endurance
In a few sentences sum up the story of Revere ride as it is described in the poem
For f(x) = 3x +1 and g(x) = x^2-6, find (1-3)(x).
A bond that occurs between metals and nonmetals is called a/an:
please answer I need to pass
the folk if birds( flew,flown, fly,flying) across the sky?​
What makes the best realationship there are 3 things if you dont know dont anwser if you do know anwser and the reason why this health cause i dont want any of
A 90kg football receiver named Reggie is running at 6.7m/s to catch a pass. A defensive back (103kg) named Julio is waiting in position to hit him (standing st
Which pair of functions are inverses of each other? O A. f(x) = ő + 8 and g(x) = 6x – 8 O B. f(x) = 1 - 9 and g(x) = 279 C. f(x) = 5x - 11 and g(x) = +11 5 3 O
A shift of the demand curve (an increase or decrease in demand) due a change in one or more of the determinants of demand causing people to buy more or less of