rayleeccannon rayleeccannon
  • 20-03-2017
  • Mathematics
contestada

Peter can buy 5 juice bottles for $10 or 6 juice bottles for $12. How much do you think he would pay for 7 juice bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 20-03-2017
He would pay $14. Each juice bottle costs $2, so 7 bottles cost $14. 
Answer Link
wendy40
wendy40 wendy40
  • 20-03-2017
This one is really easy, once you simplify the question.
5 bottles for $10 would be $2 each.
6 bottles for $12 would also be $2 each.
Therefore, 7 bottles would be $2 x 7, which is $14.
Answer Link

Otras preguntas

"The government should punish crimes and enforce voluntary agreements but not redistribute income." This statement is most closely associated with which politic
in the early 1800s, why did northern cities grow rapidly as they industrialized?
if the standard deviation for group x is 14.55 and the standard deviation for group y is 20.99, which group has less variability in its scores? group of answer
Daniel ellsberg leaked the pentagon papers because he had been fired from the u.s. national security council.a. Trueb. False
NEED HELP ASAP PLEASE HELP ME
The balance in retained earnings equals all net income, less all dividends, since the company began operations. a) True b) False
Why cant you join ppl? JOIN PPL JOIN!​
rusting is the common name for the corrosion of iron or steel. the brown-orange rust commonly seen on iron or steel cars, nails, chains, or posts has the formul
a chemist adds of a barium chlorate solution to a reaction flask. calculate the mass in grams of barium chlorate the
Which best describes how American women reacted to American participation in World War 1?