Evettecintron
Evettecintron Evettecintron
  • 20-03-2017
  • Mathematics
contestada

A 500-gram bag of granola costs $4, and a 2-kilogram bag of granola cost $15. What is the least expensive way to buy 2,000 grams of granola

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 20-03-2017
By the 500 gram packages...4(2000/500)=$16

By the 2 kg package... 15(2000/2000)=$15
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the cost for ordering multiple items that will be delivered is sometimes, always, or never proportional. Explain your reasoning.
The helix that forms in a protein chain as a result of hydrogen bonds and other weak forces is an example of what? A)primary structure of protein. B)secondary s
which sentence is punctuated correctly? a. yes, mrs. lanman we will be at the meeting. b. wow, is that really you standing on my doorstep bill? c. no, doc
what happened when metal spoon bent
Solve 2x^2 – 8x = –7
Find the leg of each isosceles right triangle when the hypotenuse is of the given measure. Given = 8 cm.
A particle is moving along the x-axis with velocity v(t) = sin2t. At time t = pi/2 it has position x = 3. Find the total distance, s traveled by this particle o
How many moles of sodium chloride (NaCl) solute are in 205 grams of a 92.5 percent by mass solution? A.) 1.92 mol NaCl B.) 2.63 mol NaCl C.) 3.24 mol NaCl
how did the federal government regulate business?
given the polynomial f(x)=8x5−4x3 6x 15 what one of the following is a possible rational root? a. 5 / 6 b. 4 / 14 c. 7 / 5 d. 5 / 4