Applying Systems of Linear Equations

Determine the best method to solve the system of equations. Then solve the system.

A roadside vegetable stand sells pumpkins for$5 each and squashes for $3 each. One day they sold 6 more squash than pumpkins an their sales totaled $98 .write and solve a system if equations to find how many pumpkins and squash hey sold?