Evangelinesal
Evangelinesal Evangelinesal
  • 21-03-2017
  • Mathematics
contestada

At a garden center, grass seed sells for $8 per pound. Abbey spent $10 on grass seed. What amount of seed did he buy.


PLEASE HELP RIGHT NOW!!

Respuesta :

jillig
jillig jillig
  • 21-03-2017
1 and 1/4 pounds I believe
Answer Link
francess21 francess21
  • 21-03-2017
for this problem i did a inequality so it was 1/8 = x/10 and you multiply the 10 and 10 and then divide by 8 which equals
1.25 pounds
Answer Link

Otras preguntas

eassy on hard work leads to success
The periodic table shows that a carbon atom has six protons. This means that a carbon atom also has...
Which of the following is incapable of reproducing outside a host cell? -alga -mold - moss -virus
Materials that are poor conductors of thermal energy are called..... Materials that are good conductors of thermal energy are called ...
“A horse pulls on a cart. By Newton’s third law of motion, the cart pulls back on the horse with a force equal to that exerted by the horse on the cart. The su
The periodic table shows that a carbon atom has six protons. This means that a carbon atom also has...
Why are different constellations of stars seen during different seasons?
Solve the system, using any method.  y = x + 2 and x + 2y = 25
If light moves from left to right along the x-axis, then the electric field line vibrates along what?? :(
Consider the equation f(x)=-6x-1 and g(x)=4x^2 select the solution for (f+g)(x)