Pleasehelpmeh1 Pleasehelpmeh1
  • 17-04-2017
  • Mathematics
contestada

Detergent costs $4 per box. Kendra graphs the equation that gives the cost y of buying x boxes of detergent. What is the equation?

Respuesta :

yoloswaggs51
yoloswaggs51 yoloswaggs51
  • 17-04-2017
y=4x

Y, the total price
The price is equal to 4×x
x is the number of boxes that Kendra buys
Answer Link
isaellis84
isaellis84 isaellis84
  • 17-04-2017
The answer to your question would be Y=$4(X) because in order to find your total cost(Y) you would have to multiply the # of boxes(X) By the price per box($4).
Answer Link

Otras preguntas

In a triangle find y
14-(11+5)×3+2answer the question
(1) You may never have thought about it, but life on a farm is very different from life in the city. (2) I know that because I was raised on a farm. (3) Then,
Is 1/x + 3y = -5 a function ?
How do i do this idk how to do
Is the answer “A” * just checking*
5x + 4y = 11 2x + 6y = -7
what was the being in the army like for African Americans?
How did the geography of rome affect its expansion?
[tex]2x {}^{2} y - 8xy {}^{3} + 5xy[/tex]what is the degree of the polynomial?A.3B.4C.7D.9