PamelA2012 PamelA2012
  • 20-04-2017
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7500 grams of flour for 19.20.How much did each kilogram cost

Respuesta :

Darksp33d
Darksp33d Darksp33d
  • 20-04-2017
7500 g is 7.5 KG. divide both by 7.5 and you get 1KG = $2.56
Answer Link
cutelion918
cutelion918 cutelion918
  • 20-04-2017
7500g=7.5kg
Cost per kg=19.20/7.5
=$2.56

$2.56 per kg
Answer Link

Otras preguntas

What are 8 consecutive numbers with a sum of 108
what is 15% of 375?
what is the least perimeter of a rectangle with an area of 32 square feet
If I have right angle triangle with a hypotenuse of 12meters and an angle of 60degrees what is the length
• Analyze and explain how World War I impacted minority groups on the home front.
Who kills Hector? A. Agamemnon B. Achilles C. Patroclus D. Aeneas
Which sentence contains a misplaced modifier? A. After much anticipation, the Swansons began their five-mile hike up the mountain. B. The boys chattered about t
How many atoms are in 0.00125 moles of zinc
Who wrote a history of the war between Athens and Sparta? A. Thucydides B. Sophocles C. Euripides D. Herodotus
Crimes that are started, but not completed-for whatever reason-are which of the following? a attempt crimes b felony crimes c violations d crimes of omissions