kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

Pens were on sale 4 for $1.24.

A. What Was The Price Per Pen?
B. How Much Would 100 Pens Cost?

Thanks So Much!!!

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 18-03-2015
First, it will cost 36 cents a pen because 1.24/4=.36  and then .36 times 100 will equal $36.00 and that is your final answer.
Answer Link

Otras preguntas

Writs of ___ allowed officials to perform searches of businesses, ships, and homes. Declaration Taxation Assistance Currency Ownership
Write a thesis statement about "What power can be derived from FEAR, and how can it be used as a tool for good or evil in the world?
use prime factorization to find gcf of 57 and 27
Solve the absolute value equation. |x| = –45
Agricultural products that are produced extremely long distances from the US can be sold in American markets today due to __________.
Is robert f kennedy's assassin still alive?
Ch.11 what are the four characteristics used to classify​ retailers?
Hugo’s friends bought used books at the yard sale Sonia paid 2.25 John paid 6.00 and Keisha paid 3.75 how many books did each friend buy
Males with one copy of an X-linked gene are said to be _________ for that gene.
Name one ordered pair that is a solution and one ordered pair that is not a solution to the equation 5x+3y=15.