lejla lejla
  • 18-03-2015
  • Mathematics
contestada

if a kilogram of wheat flower is $6.What is the cost of 400 grams of flour

Respuesta :

Celine21 Celine21
  • 18-03-2015
1 kg = 1000 g

You can set it up as a proportion:
(1000g below is the measure of 1 kg.)
1000g/$6 = 400g/x
Find x.
Cross multiply:
x=(400*6)/1000= 2400/1000
x=2.4
It costs $2.40 to buy 400g of flour.
Answer Link

Otras preguntas

“It can be that people don't want to be friends with the girl that starts screaming in an algebra lesson. And this doesn't normally happen in this day and age,
please help! you have to find the surface area of the inage below!
please help guys ♡♡♡♡♡♡​
a marathon had 500 runners. each runner had a number sign attached to their chest and the numbers were 1 through 500. how many runners had a number with 1 digit
Write an equation that represents “Eight more than the quotient of a number and two is fourteen.”
create a story problem for 1/3 ×6 and solve the problem​
Automobile insurance companies have a problem with people who buy insurance and then driverecklessly or take less care to avoid losses after being insured. In o
What does Vivian Lee research? *
In an anatomy class a student has been learning about bones of the body while taking a test he needs to identify the sternum which is a thin flat bone with bump
Which of the following is FALSE about firms organized along functional lines? a. ​Workers develop functional expertise b. ​Workers find it difficult to share