bcalled
bcalled bcalled
  • 17-05-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 3 yd of ribbon for $1.95 1 yd of ribbon for $.49

Respuesta :

briannacharron
briannacharron briannacharron
  • 17-05-2017
its better to buy 3, 1 yd's of ribbon for .49 each because $.49 x 3 = $1.47 
Answer Link
WeatheringWithYou
WeatheringWithYou WeatheringWithYou
  • 17-05-2017
well all you have to do is multiply .49 by three to find out what the price is. .49 times 3 equals 1.47, so the 1 yard is the better buy! :)
Answer Link

Otras preguntas

Any file that contains data but not instructions for your computer is not considered software.
p − 10p + -5p + 14p − -9p − 2 = -20
Which equation does the graph below represent? Y=1/4x Y=4x Y=-1/4x Y=-4x
Read the passage. Clean & Green laundry detergent removes stains better than other leading laundry detergents. But Clean & Green is safe for the enviro
How many sides does a regular polygon have if each exterior angle is 24 how many do you know
Which is the best definition for a rhombus? A. a quadrilateral with 4 equal sides B. a parallelogram with 4 equal sides C. a parallelogram with 4 equal angles D
What is free nitrogen?
Within the joint environment, cooperation requires team players, and the willingness to share
Help ASAP please!!! First answer and correct answer gets the brain... Zoom in to see better
Which type os landform develops at plate bounderies where one oceanic plate descends beneath another? A.Mountain ranges formed by a batholith B.Rift valley C.l