That he had $40 in her pocket she bought 12 identical bags of popcorn that he was left with $10 after buying the popcorn what was the price in dollars each bag of popcorn

Respuesta :

Amount spent = $40 - $10 = $30
Price for each bag of popcorn = Amount spent / Number of bags of popcorn bought
Price for each bag of popcorn = 30 / 12 = $2.5