jimmyeli jimmyeli
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better by 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95 explain

Respuesta :

hbaker51
hbaker51 hbaker51
  • 19-09-2017
Do $8.31/3 and $12.95/5 and that will give you a price per pound and whichever is cheaper would be a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

What is the recursive formula for the sequence 8,6,4,2,0
_____________ is the new-product development phase where hope springs decides that the flavor additive has enough market interest and the company will launch fu
Find the value of x for which m is parallel to n A) 10 B) 12 C) 40 D) 52
What idea is expressed in the first paragraph? preface to leaves of gras?
__________ is an example of a nation that uses a democratic republic type of government. A. North Korea B. Finland C. Saudi Arabia D. The United States
Lymph nodes are most often found in the _______, ________ and _________ of the body.
A narrow slab of minerals that is different from the surrounding rock is known as a _______. a. mineral rock c. vein b. geode d. none of the above Please select
Read the excerpt from Woman in the Nineteenth Century by Margaret Fuller. Yet, then and only then will mankind be ripe for this, when inward and outward freedo
The _____ suggests that the entire basilar membrane acts as a microphone, vibrating as a whole in response to a sound
What are some differences between maya, Inca and Aztec