ariannabelmudez ariannabelmudez
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 cans of dog food are 7.75'what is the cost of 20cans

Respuesta :

WitchIsWhich
WitchIsWhich WitchIsWhich
  • 19-09-2017
5•x=20
5•4=20
7.75•4=31

20 cans costs $31
Answer Link
AprilKitties
AprilKitties AprilKitties
  • 19-09-2017
So if 5 cans is 7.75, and there are 4 sets of 5 cans in 20, we can just multiply 7.75 by 4, to get the total cost.

7.75 * 4 = 30

The cost of 20 cans is $30.
Answer Link

Otras preguntas

Which country has elements of a monarchy? China India Japan
9. Read these lines from Alfred, Lord Tennyson’s “Ulysses.” “It little profits that an idle king,/By this still hearth, among these barren crags,/Match’d wit
What adds the element Carbon to the environment?
Which of these does not describe a total consumption budget? A. It is proportioned with as many expenses as income B. It is designed for the goal of paying all
X-Y 3-4 9-? 18-24 What number is missing from the table of equivalent ratios? A) 10 B) 12 C) 15 D) 16
According to Buddhists , nirvana is ?
What is the name of the process plants use to make the energy (food) they need? A symbiosis B respiration C pollination D photosynthesis Please help.
- El árbol en tu jardín produce muchas manzanas, ¿no? - Sí, y son buenas. Mi familia y yo ___ comemos todo el verano.
Too much nitrogen and phosphorus is great for aquatic ecosystems. T or F
13. Which one of the following pairs of numbers contains like fractions? A. 1/2 and 3/2 B. 5/4 and 4/5 C. 6/7 and 60/70 D. 4/8 and 12/16 16. 4/15 of the 315 mem